Strūklaka "Medus piliens"
Atgriezties Iegūt norādes

Strūklaka "Medus piliens"

Strūklaka "Medus piliens"

M. Čaklā skvērs, Lielā iela 6A, Saldus, Saldus novads

 

Saldū dzimušā tēlnieka Kārļa Īles skulpturāli veidotā strūklaka „Medus piliens” rotā Māra Čaklā skvēru. Strūklakas ideja sakņojas Saldus novadnieka – dzejnieka Māra Čaklā – pilsētas poētiskajā salīdzinājumā ar „medus pilienu Kurzemes bļodā”.

Strūklaku veido divas horizontālas medus kāres, kuras savieno iespaidīgs medus piliens. Augšējās kāres ir debesu simbols. Apakšējās kāres ir zemes simbols. Un mēs – cilvēki – esam kaut kur pa vidu. Debesu kāres veidotas no metāla, zemes kāres – no granīta. Lielais medus piliens veido saikni starp debesīm un zemi, gluži kā norādot cilvēka vietu telpā. Ūdens brīvi plūst pāri debesu kāres malām, daļa ūdens notek strūkliņu un pilienu veidā, tādējādi radot medus lietu, kur atveldzēties un parotaļāties.
turisms.saldus.lv

 


2008. gada augustā Saldus pilsētas labiekārtotajā Māra čaklā skvērā tika atklāts tēlnieka Kārļa Īles autordarbs, strūklaka Medus piliens. Par pilsētas domes, uzņēmumu un iedzīvotāju saziedotiem līdzekļiem tika izveidota skulptūra ar ūdens elementiem, kas lieliski papildina pilsētas devīzi – Saldus... medus piliens Kurzemē.

Skulptūra veidota kā divas horizontālas medus kāres, ko savieno liels medus piliens. Augšējās kāres simbolizē debesis, apakšējās – zemi un lielais medus piliens no debesu kārēm iepil tieši Kurzemē. Kā papildus elements strūklaku rotā smalkas ūdens strūklas, kuru daudzums izvēlēts atbilstoši medus kāres maģiskajam skaitlim 6 – sešas strūklas tek uz augšu, 36 strūklas plūst uz leju.

Skulptūra no nerūsējošā tērauda un granīta elementiem radīta autora, Kārļa Īles izpildījumā. Tehnoloģiskās daļas izbūves darbus veica būvuzņēmums Saldus būve, strūklakas hidrotehniskās daļas projektu izstrādāja Akvedukts inženieris, M.sc.ing. Gints Jaudzems.
www.akvedukts.lv