Bornsmindes muiža
Atgriezties Iegūt norādes

Bornsmindes muiža

Bornsminde ir viena no nedaudzajām muižām Latvijā un vienīgā Bauskas apkārtnē, kas vairāk nekā četrus gadsimtus no 15. gadsimta beigām līdz 1920. gada agrārreformai – atradusies vienas dzimtas – fon Šepingu īpašumā. Bornsmindes muižas dzīvojamā ēka jeb pils celta 18. gadsimtā. Ap 1880. gadu pils tika pārbūvēta tā laika gaumei atbilstošās neogotikas formās. Pārbūves gaitā pils ieguva iespaidīgu divstāvu korpusu un staltu neogotisku torni

Pēc 1920. gada agrārreformas Bornsmindes muižas centrs nonāca valsts īpašumā. 1926. gada februārī tika izstrādāts Bornsmindes pils pārbūves projekts, lai seno celtni pielāgotu Valsts dārzkopības skolas vajadzībām. 1927. gada 1. augustā tika svinīgi atklāta jaundibinātā Ziedoņu dārzkopības divgadīgā skola. Padomju varas gados 60. gadu sākumā pilī ierīkoja tuberkulozes dispanseru. Pielāgojot pili ārstniecības iestādes vajadzībām, tika paplašinātas logailas, sienās izkaļot milzīgus, ēkas raksturam pilnīgi neatbilstošus logus. Tagad pils ir privātīpašums.
www.zudusilatvija.lv

 


Pirmais Bornsmindes muižas īpašnieks bija Josts fon Heidens, kuram 1462. gadā to izlēņo Livonijas ordeņa mestrs Johans fon Mengdens – Osthofs. No 15. gadsimta beigām līdz 1920. gadam muiža bija Šepingu dzimtas īpašumā un no 1499. gada līdz 1868. gadam to mantoja dēls no tēva. Pēdējais muižas īpašnieks līdz 1920. gadam bija valsts padomnieks Vladimirs fon Šepings.

Sākotnējā apbūve veidojusies pie Lielupes un pirmo mūra dzīvojamo māju uzcēla 1590. gadā, kur pašreiz atrodas galdniecība. Ap 1763. gadu uzcēla jauno kungu māju pašreizējā vietā – vienstāvīga mūra ēka baroka stilā. Laikā no 1805. – 1806. gadam to pārbūvēja pēc arhitekta Pjetro Pončini projekta vēlā klasicisma stilā un tā ieguva divstāvīgu apjomu. Parādes pagalma abās malās uzbūvēja kalpu ērbērģus, bet noslēgumā kūti un tālāk staļļus. Ap 1880. gadu kungu māja tika vēlreiz pārbūvēta, iegūstot tolaik modē nākušo neogotisko izskatu un torni. 1962. gadā to pārbūvēja pēdējo reizi un ēka iegūst pašreizējo izskatu, zaudējot fasāžu apdari un pēdējos interjeru apdares elementus. 

 

19. gadsimta sākumā sāka veidot parku un dārzu, kura pusē atradās arī siltumnīcas. Lielupes krastā izveidoja ainavu parku ar liepu alejām, kuru 19. gadsimta otrā pusē pārveidoja kā dendroloģisko parku. Tā tālākajā galā bijis ķīniešu tējas paviljons un pašreiz atrodas Otrā pasaules kara karavīru kapi. Aiz saimniecības ēkām, pāri Lielupei, redzams Jumpravmuižas parks ar mākslīgajām pilsdrupām.

1927. gadā muižā tiek atvērta Ziedoņu dārzkopības skola. 20. gadsimta 50. un 60. gados ēkā izvietotas Valsts Saulaines lauksaimniecības tehnikuma kopmītnes. No 1967. līdz 1992. gada vidum muižā bijusi tuberkulozes slimnīca. 1993. gada jūlijā Bornsmindes muiža nonākusi Rundāles pagasta pašvaldības īpašumā, 2000. gadā privatizēta. Bornsmindes muižas ēkā 2003. gada vasarā bija paredzēts atvērt viesu namu ar 14 numuriem, ēdināšanas un atpūtas kompleksu pašlaik ēka sāk līdzināties graustam.
zudusilatvija.lv