Velnezers (Čertoks)
Atgriezties Iegūt norādes

Velnezers (Čertoks)

Velnezers (Čertoks)

Aglonas novada Šķeltovas pagasts

Čertoks jeb Velnezers ir neliels, dzidrs neparastas krāsas ezers priežu sila vidū. Velnezers ir sufozijas izcelsmes ezers. Pazemē, ūdeņu plūsmai izskalojot un aizraujot līdzi sīkās iežu sastāvdaļas, gadu gaitā izveidojās tukšums. Velnezera gultne izveidojusies zemes virsmas iegruvumiem aizpildot tukšo telpu. Ezera platība 1,9 ha, maksimālais dziļums 18,32 metri. Tam raksturīga 17 m dziļa piltuvveida ezerdobe ar samērā stāvām krasta nogāzēm. Velnezers ir beznoteces dzidrūdens (redzamība 8 m) ezers. Ezera īpatnība ir tā mazā ūdensaugu un ūdensdzīvnieku daudzveidība. Tā dibenu pamatā klāj dūņas un virspusē var manīt pa kādai retai ūdensrozei. Ezeru apdzīvo galvenokārt asari.

Velna vārds ezeram, iespējams, dots tā īpatnējās izcelšanās un izskata dēļ. Ar ezeru saistītas vairākas teiksmas un nostāsti un tas suģestē ar savu noslēpumainību.

Velnezers ir ar ļoti dzidru, zaļganzilas krāsas ūdeni. Taču ūdens krāsa var izmainīties atbilstoši gadalaikam. Ezers atrodas dziļā piltuvveida ieplakā. Tā nogāzes klātas ar sausiem skujkoku mežiem, kas ir Eiropā aizsargājams mežu biotops.

Velnezers un tā apkārtnes ainava un savdabīgais reljefs ir dabas lieguma galvenā vērtība.
www.daba.gov.lv

 


Čertoks (arī Velnezers, Čortoks; latgaliešu: Valna azars) ir sufozijas ezers Krāslavas novada Šķeltovas pagastā. Izvietojies starp Jazinka ezeru un autoceļu P62 3 km uz ziemeļrietumiem no Grāveriem. Ezers atrodas piltuvveida ieplakā, krasti stāvi, vietām lēzeni. Ezera caurredzamība tā vidu ir apmēram 8 metri. Tajā neietek un neiztek neviena upe vai avots. Kopš 1977. gada ezers ar apkārtējo ainavu ir dabas liegums. Populārs tūrisma objekts. Ezerā peldēties ir aizliegts, lai saglabātu unikālo dzidrūdens vidi. Čertoka ūdenī nav liela ūdensdzīvnieku un ūdensaugu daudzveidība.

lv.wikipedia.org

 


Nelielais ezers ar dzidro zilganzaļas krāsas ūdeni melleņu meža vidū, saukts arī par Čertoku, Čortoku un Čertaku, atrodas Grāveru silā, 12 kilometru attālumā no Aglonas.

Pie ezera ierīkotas atpūtas vietas ar galdiņiem un soliņiem, kā arī ugunskura vietas.


Ap ezeru 1977. gadā izveidots dabas liegums “Čertoka ezers (Valnezers)” 53 ha platībā. Lieguma platības lielāko daļu aizņem sausieņu priežu meži. Vietām sastopami nelieli pārejas purvi un piekrastes veģetācija. Apkārtne ir ļoti pauguraina. Galvenā dabas lieguma vērtība ir pats Čertoka ezers, kura ekosistēmas un apkārtējās ainavas aizsardzība ir svarīgākais dabas lieguma mērķis un uzdevums.
www.latvia.travel