Rideļu dzirnavas
Atgriezties Iegūt norādes

Rideļu dzirnavas

Rideļu dzirnavas

Rideļu dzirnavas atrodas 80 km no Rīgas, 25 km no Tukuma un 8 km no Engures jūrmalas. Dzirnavas šajā vietā bijušas jau sen. Pašlaik tās graudu pārstrādei vairs neizmanto, taču saimnieki te vienmēr pavadīs nelielā ekskursijā pa dzirnavām un pastāstīt, kā no garudiem rodas milti. Gan dzirnavas, gan Rideļu dzirnavezers un tā gleznainā apkārtne izmantojama nesteidzīgai atpūtai un dabas baudīšanai.

Turpat blakus esošajā kafejnīcā “Cope” nobaudāmas īpašās Rideļu dzirnavu pankūkas.

Jau senos laikos atpakaļ, kad dzirnavas būvētas, radies Rideļu dzirnavezers. Tā apkārtnē ierīkotas atpūtas vietas gan nelielu svinību rīkotājiem, gan makšķerniekiem. Ja šeit būs iepaticies, tad jebkurā laikā varēsit sarīkot pikniku un iznomāt laivu braucienam pa ezeru.

Rideļu dzirnavas, Engures pagasts, Engures novads, LV - 3113
Tālr.: +371 26536532, 22440094
e-pasts: rideludzirnavas@inbox.lv
www.rideludzirnavas.lv

 

Vēsture
Šeit Rideļu dzirnavas bijušas jau sen senos laikos. 1863. gadā Engures ezeru savienoja ar jūras līci un ūdens līmenis ezerā nokritās apmēram 2 metrus. Tad Grāfs Landsdorfs uzbūvēja šīs lielās dzirnavas. Cauri dzirnavām tek Kalnupe, kura ietek Engures ezerā. Agrāk visas dzirnavu mašīnas darbināja ūdens rats. Dzirnavās bija vilnas kāršamās, dzijas vērpjamās un graudu maļamās mašīnas.

Pirmā pasaules kara laikā dzirnavas nodega. Pēc muižu zemes reformas, dzirnavu mūrus un ezeru no valsts nopirka pašreizejā saimnieka Oskara Kambala vectēvs, Donāts Kambala. Dzirnavas 1924. gada atjaunoja, un ūdens rata vietā ielika turbīnu un ģeneratoru. Pašreiz atjaunots vēsturisks ūdens rats ar graudu maļamo iekārtu, kurš apskatāms kā muzeja eksponāts.

1949. gadā saimniekus no dzirnavu mājas izdzina un 1971. gadā kad dzirnavas kā kolhoza īpašums nodega, dzimta atguva īpašumā tikai dzirnavu drupas un piesārņotu, pielūžņotu apkārtni. Dzirnavas tika atjaunotas un jau 1996. gadā dzirnavas mala dienu un nakti, pārstrādājot diennaktī 3,5 tonnu graudu. 2002. gadā Rideļu dzirnavas tika iekļautas Eiropas Kultūras Industriālajā Mantojumā.

Šobrīd dzirnavas masveidu graudu pārstrādei vairs neizmanto, bet nodemonstrēt kā no graudiem rodas dažādi malumi, te saimnieki vienmēr laipni.
www.rideludzirnavas.lv