Pūces ūdensdzirnavas
Atgriezties Iegūt norādes

Pūces ūdensdzirnavas

Pūces ūdensdzirnavas

Pūces dzirnavas, Matkules pagasts, Kandavas novads, Latvija
Tālrunis: (+371) 63154098
               (+371) 26354871

Darba laiks: Pieteikties iepriekš.
Cena: Ziedojumi.

Apraksts: Pūces ūdensdzirnavas (19. gadsimta 1. puse). Sākumā mehānismi darbināti ar vairākiem ūdensratiem, kas atradušies starp abām dzirnavu ēkām. Uzstādot trīs turbīnas, ~ 0,5 km augšpus dzirnavām izbūvēts jauns aizsprosts (ūdenskritums), no kura Imulas ūdens uz dzirnavām novadīts pa kanālu. Tagad dzirnavas darbina ar elektrību.

Virs dzīvojamās ēkas ieejas senā dzirnavnieku emblēma, kas, domājams, radusies 18. gs., kad dzirnavnieki bija vienā apvienībā ar Kurzemes māksliniekiem un amatniekiem. Uz vārtu staba redzama tēlnieces D. Ezergailes veidota pūce.

Pūces dzirnavās ir uzņemta režisora Jāņa Streiča filma "Likteņdzirnas". Uz sienas saglabājies zīmējums, kas tapis filmas "Likteņdzirnas" filmēšanas laikā.

Blakus Pūces ūdensdzirnavām atrodas ģenerāļa L. Bolšteina muzejs.
visitkandava.lv

 

Pūces ūdensdzirnavas Matkules pagastā darbojās jau 19. gadsimta beigās, un te bez graudu malšanas veica vilnas apstrādi, kā arī darbojās kokzāģētava. Ģenerāļa Ludviga Bolšteina dzimta savulaik nomāja dzirnavas, tādēļ te tagad ierīkots muzejs ģenerāļa piemiņai veltīta ekspozīcija. Ģenerālis Bolšteins bija ļoti spilgta personība un izcils virsnieks. Viņa vadībā no 1928. gada 24. aprīļa līdz nāves dienai Robežsargu brigāde tika izveidota par labi organizētu militāru struktūru. 1940. gada 21. jūnijā vienu stundu pēc tam, kad Iekšlietu ministrijas vadību pārņēma Vilis Lācis, ģenerālis, nespēdams samierināties ar Latvijas okupāciju, savā darba kabinetā nošāvās.
www.zudusilatvija.lv