Jaunjelgavas Katoļu baznīca
Atgriezties Iegūt norādes

Jaunjelgavas Katoļu baznīca

Jaunjelgavas Katoļu baznīca

Jaunjelgavas Svētā Krusta Romas katoļu baznīca

Lāčplēša iela 4, Jaunjelgava, Jaunjelgavas novads, LV – 5134

(+371) 28885528, ekskursijas pieteikt iepriekš.

Baznīca celta 1818. gadā kā Bauskas apriņķa Skaistkalnes baznīcas filiāle. 1902. gadā vecās kapelas vietā uzcēla jaunu koka baznīcu.
www.jaunjelgava.lv

 


Jaunjelgavas Svētā Krusta Romas katoļu baznīca ir Romas katoļu Rīgas metropolijas Jelgavas diecēzes draudzes baznīca. Tā atrodas Jaunjelgavas novada centrā, Jaunjelgavas pilsētā (Lāčplēša ielā 4).

Vēsture
Sākotnēji Jaunjelgavā ir bijusi 1818. gadā celta koka kapela, kas bijusi veltīta Svētā Ignācija godam un administratīvi atradusies Skaistkalnes baznīcas pakļautībā. Tāpēc šeit dievkalpojumus vienu reizi mēnesī noturējis Skaistkalnes prāvests. 1854. gadā Skaistkalnes prāvests Jēkabs Kurmovičs netālu no kapelas no K. Kurenova nopircis par 900 rubļiem māju, ko dāvājis Skaistkalnes baznīcai. Šajā ēkā tika ierīkota kapela, kur vēlāk noturēti dievkalpojumi. 1869. gadā pie šīs mājas tika piebūvēts šķūnis zirga un ratu novietošanai no Skaistkalnes atbraukušajam prāvestam.

Pašreizējo baznīcu Svētā Krusta godam uzcēla Skaistkalnes prāvests Augustīns Luško 1902. gadā vecās koka kapelas vietā. Pie dievnama tika uzbūvēta arī plebānija un vāgūzis. Pirmajā pasaules kara laikā baznīca un plebānija tika nopostītas, bet līdz 1929. gadam tās atjaunojis Kurmenes baznīcas prāvests J. Jassas pēc saglabātā baznīcas plāna.

Eksterjers
Baznīca ir koka celtne, 30 metrus gara, 23 metrus plata ēka ar šīfera jumtu un vienu torni, kurā iekārti divi kapara zvani. No ārpuses ēka apšūta ar dēļiem. Presbitērija daļa ir zemāka un šaurāka par pašu baznīcas daļu. Abos baznīcas sānos ir divi logi un no gala pie durvīm divi logi. Ieejas durvis no gala un sakristejas. Baznīcu ieskauj dārzs, ko noslēdz dzelzs žogs ķieģeļu stabiņos.

Interjers
Tā ir vienas navas telpa ar koka grīdu un griestiem. Virs ieejas ir kora telpas, kas balstās uz diviem koka pīlāriem. Uz tām ved koka trepes. Griestus balsta četri koka pīlāri. Dievnamā ir viens altāris, kas veltīts Svētajam Krustam. Tajā redzams Krustā sistā Pestītāja tēls uz krucifiksa, kurš atrodas gleznojuma priekšā. Aplūkojamas Krustaceļa bildes, kas iegūtas 1949. gadā un kuras iesvētījis Skaistkalnes dekāns Heinrihs Trops.

Draudze
Draudze iekļaujas Romas Katoļu Rīgas Metropolijas klēra Jelgavas diecēzē. Draudzi apkalpo prāvests Uldis Cēsnieks. Par patstāvīgu draudzi kļuva 1920. gadā, pēc tās iekļaušanas Rīgas diecēzē. Draudzei piederīgi ir katoļi, kas dzīvo Jaunjelgavā un tās apkārtnē. Dievkalpojumi notiek vienu reizi mēnesī un svētku dienās. Draudzes lielākie svētki ir Krusta paaugstināšanas svētki.
lv.wikipedia.org