Ķurmraga bāka
Atgriezties Iegūt norādes

Ķurmraga bāka

1923. gadā pēc vairākkārtējām vietējo zvejnieku prasībām kā orientieri starp Ainažu un Rīgas ostu uzcēla Ķurmraga bāku tāda paša nosaukuma zemes ragā. Bākas augstums 14 m. Sākumā tā stāvēja pļavā netālu no piekrastes kraujas. 1967. gada orkāna laikā bāku nopostīja un uguns tika nodzēsta.

Nākamais – 2005. gada orkāns bāku ieskaloja jūrā, un tā sašķiebta atrodas jūrā pāris metrus no krasta. Tautā Ķurmraga bāku iesauca par Kontrabandistu bāku un blakus līci – par Kontrabandistu līci, jo 20. gs. 20. gadu sākumā blakus bija viens no lētā igauņu spirta piegādes ceļiem Latvijā.
bakas.lv


Ķurmraga bāka atrodas Ķurmragciemā, Ķurmraga zemes ragā. Ķurmrags ir izteiktākais zemesrags Rīgas jūras līča Vidzemes piekrastē.

Ķurmraga bāka 1923 – 1924. gadā 20 metru attālumā no jūras piekrastes uzbūvēta pēc vairāku jūrnieku Jūrniecības departamentā iesniegtajām prasībām. Bākas augstums ir 13,9 m un to veido akmens mūrējums bākas lejasdaļā, virs kura atrodas Zviedrijā izgatavots bākas metāla korpuss. Bāka, zibsnījot ar 0,5 sekunžu ilgu intervālu dienasgaismā un 2,5 sekunžu intervālu naktī, tās darbošanās laikā bija redzama 10 jūras jūdžu (1852 m) attālumā. 1967. gadā vētras laikā bāka tika nogāzta no krasta un tās uguns tika nodzēsta. 

 

Kopš bākas gaisma tika nodzēsta, tā devusies ceļā – ap 1980. gadiem bāka ieslīpi atradās krasta nogruvuma vidū un līdz šodiena tā jau "aizceļojusi" pāris metru no krasta nogāzes jūras virzienā. Bāka atrodas pašā Ķurmraga galā un ir labi saskatāma jau no tālienes.

Ir vērts apmeklēt Ķurmraga bāku tagad – zinot, ka pēdējos 50 gadus tā bijusi kustībā, domājams, ka šī klejojošā bāka neapstāsies pie sasniegtā.

Lai sasniegtu un apskatītu Ķurmraga bāku ir jāmēro ceļš ar kājām gar piekrasti.

Auto iespējams atstāt kādā no zemāk norādītajām vietām:

  • Kempinga “Klintis” maksas autostāvvietā;
  • Kādā no Vitrupes bezmaksas stāvlaukumiem;
  • Atstājot pie A1 ceļa esošā bezmaksas stāvlaukuma Oltūžos;
  • Tūjas pusē kempingu “Krimalnieki” un “Jūrasdzeņi” maksas autostāvvietās.

www.visitlimbazi.lv