Viļķenes bļodakmens
Atgriezties Iegūt norādes

Viļķenes bļodakmens

Pirmais un vienīgais līdz šim atklātais upurakmens Vidzemē. Bļodakmens ir rupjgraudains, sarkanīgs granīts. Akmens diametrs ir 1.15 – 1.20 m. Vidū iekaltās bļodas diametrs ir 35 cm, dziļums15 – 22 cm. Agrākos laikos ap akmeni bijušas ganības.
www.visitlimbazi.lv

 

Koordinātes: 57.6211111111, 24.5719444444

 


Pirmās ziņas par šo dobumakmeni pavisam kuriozi – vilcienā nejaušas sarunas laikā – ieguvis Jānis Cepītis 1993. gadā. Nākamajā gadā dobumakmens apzināts un atzīts par pirmo Vidzemē atklāto bļodakmeni.

 

Akmens divos sānos ir nelielas rakumu bedres, bet zemē zem akmens konstatētas tā šķembas un koka ogles. Domājams, dobumakmens atrodas savā sākotnējā, izkalšanas vietā, par ko liecina arī tas, ka zemē esošā akmens daļa ir neizkalta. Šim bļodakmenim ir visas tipiskās pazīmes, turklāt ļoti kvalitatīvas un izteiksmīgas. No visiem Vidzemes bļodakmeņiem šim ir vislabāk izkaltais bļodveida dobums, kura ietilpība ir 20 litri. Interesanti, ka bļodas dibenā ir uz sāniem iekalta grope. Akmens sānmalās ir 40 vertikālas rievas – visvairāk, ja salīdzina ar citiem Vidzemes bļodakmeņiem. Akmens atrodas aptuveni 5 km no Viļķenes, 120 m no pareizticīgo kapiem, bērzu un alkšņu briksnājā 23 m no Urdziņas kreisā krasta.
www.videsvestis.lv