Vaiķu dižakmens
Atgriezties Iegūt norādes

Vaiķu dižakmens

Vaiķu dižakmens

Vaiķu akmens (Pētera I, Napoleona)

Atrašanās vieta: Krustpils novads, Vīpes pagasts, Rīgas – Daugavpils šosejas malā, pie Jostiem;

Apraksts: Garums – 6,7 m, platums – 5,9 m, augstums – 2,3 m, apkārtmērs – 19.8 m, tilpums – 45 m³.

Akmens ir neregulāras formas, stāvām malām, plakanu galdveida virsmu, kuras platība ir 23 m3. Iesārts, lielkristālisks rapakivi granīts. Maz saplaisājis.

Akmens atrakts un tagad uz tā bez kāpņu palīdzības pat grūti uzkāpt, bet teika stāsta ka uz akmens savos karagājienos esot pusdienojis gan Pēteris I, gan Napoleons.
www.dabasretumi.lv

 


Vaiķos atradīsi vienu no 15 lielākajiem akmeņiem Latvijā – šis akmens ir kā milzīgs galds, kuru šurp esot atnesis neviens cits kā pats velns. Taisnība vai nē, to tagad pārbaudīt mēs nevaram, bet ļaudis runā, ka tādi kaujas meistari kā Pēteris I un Napoleons, savos iekarojumos garām iedami, uz šī akmens galda ieturējuši pusdienas.

Izmēros izcilais dižakmens 7,5 x 5,7 x 2,6 m ir sarkanīgs un saulē mirdz tajā ietvertie lielie kristāli. Tas labi pamanāms no Rīgas-Daugavpils šosejas, kur ceļa 157. kilometrā visā savā godībā tas redzams aptuveni 50 m attālumā no ceļa.

Iespaidīgā akmens pakāje reizēm mirkst ūdenī, taču arī lietainā laikā, kad akmens virsma var būt slidena un iesakām uzmanīties, akmens plakano virsmu Tev izdosies sasniegt – šis ir viens no akmeņiem „ar odziņu” – lai būtu vieglāk uzkāpt, pie akmens atradīsi koka trepītes!

Latvijas Pasts regulāri izdod īpašām vietām, notikumiem un cilvēkiem veltītas pastmarkas. Šo čempionu vidū iekļauts arī Vaiķu dižakmens, kuram veltītā pastmarka iznāca 2008. gadā.
www.daba.gov.lv