Sējas dižozols
Atgriezties Iegūt norādes

Sējas dižozols

Sējas dižozols

Sējas ozols ir viens no lielākajiem dižozoliem Latvijā. Aug Sējas novada Sējā, muižas parka malā, 160 m uz rietumiem no Sējas muižas drupām, Saulkrastu–Raganas ceļa dienvidu pusē.

Stumbra apkārtmērs – 9,1 metrs (stumbra apkārtmērs saglabājas līdz aptuveni 5 metru augstumam)
Augstums: 23,5 m
Vainaga projekcija: 250 m2
Zaru garums: līdz 14,0
Ozola aptuvenais vecums – 450 gadi.

Koks varētu būt iestādīts 1567. gadā, kad muižu savā īpašumā iegūst Juhans Zeige (Johan Seyge jeb Zöge). No muižnieka uzvārda cēlies Sējas muižas latviskais nosaukums.
lv.wikipedia.orgApraksts
Ozols atrodas kādreizējā Sējas muižas parkā, piekalnē, ir ļoti ainavisks, tā apkārtne sakopta: nopļauta zāle, nogrābti celiņi. Ozols literatūrā tiek vērtēts kā ceturtais dižākais ozols Baltijā, tā apkārtmērs 1,3 m augstumā ir 9,05 m, augstums – 22 m. Nav pārliecinošu liecību, ka Sējas ozols būtu uzskatāms par senu kulta koku; šādi uzskati ir parādījušies vien jaunākos laikos. Par jaunāku laiku uzskatiem liecina arī romantizētais teksts uz zīmes pie paša ozola.

Stāstījums
„Kādreiz tagadējā parka vietā bijusi tautas likteņlēmēju, krīvu, svētbirzs. Pirms kāda svarīga jautājuma izlemšanas, pirms kaujas tur pulcējušies senlatviešu kunigaiši, un svētnīcas priesteri līdzējuši pieņemt vispareizākos lēmumus. Vēlāk, kad svētnīca izpostīta un pāri palicis tikai dižozols, mūsu senči gājuši pie tā piesaukt dievus.” (Uzraksts uz zīmes pie ozola. Fiksēts 2011. g.)

Pieejamība
Sējas centrā pie šosejas ir norāde par Sējas ozolu, tomēr nezinātājs ozolu var arī neatrast, jo citas norādes neseko un Sējas parkā ir vairāki celiņi, pa kuriem pārvietoties.
www.senvietas.lv