Lielais (Vella) akmens
Atgriezties Iegūt norādes

Lielais (Vella) akmens

Lielais (Vella) akmens

Lielais akmens atrodas Kubeseles dabas un vēstures takā.

Lielais akmens ir aizsargājams ģeoloģisks objekts. Reizēm akmens tiek dēvēts par Runtiņa avotakmeni, jo blakus tam plūst avots. Akmens augstums no 1,1 m līdz 2,5 m, garums 5,3 m, platums 3,7 m.  Tas ir noapaļotas formas pegmatīts ar rupjkristāliska granīta ieslēgumiem.

Nostāsti vēsta, ka 20. gs. sākumā Lielais akmens atradās tieši Gaujas krastā un pārgalvīgākie no akmens lēca Gaujā. Mūsdienās Lielais akmens atrodas vairāk nekā 50 m no Gaujas. Upes gultne nepārtraukti mainās, veidojot arvien jaunas sēres, kuras ar laiku apaug.
www.krimulda.lvApraksts
Lielais (Velna) akmens atrodas Gaujas labajā krastā jau pie paša liedaga, pie kāda strautiņa, pār kuru ved tiltiņš, ietekas. Akmens augstums ir no 1,1 līdz 2,5 m, garums 5,3 m, platums 3,7 m. Tā sastāvā lielākoties ir sārts pegmatīts ar rupjkristāliska granīta ieslēgumiem. Kādreiz Lielais akmens atradies pašā Gaujas krastā. Tas saukts arī par Runtiņa avotakmeni, jo blakus izplūst spēcīgs avots. Netālu senos laikos bijusi plostu piestāšanas vieta. Krastā saglabājusies plostnieku enkurklucī iebetonētā dzelzs cilpa. Akmens ir liels, monolīts, apaudzis ar sūnu, tomēr nekādas mākslīgas zīmes vai iedobumi akmenī nav jaušami. Akmens tuvumā ir vēl vairāki mazāki akmeņi. Spriežot pēc nosaukuma un teikas, Velna akmens uzskatāms par svētvietu ar mitoloģisku nozīmi.

Stāstījums
„Reiz Siguldā pie Gaujas Velns nesis akmeņus, gribējis aizsprostot plostniekiem ceļu. Te iedziedājies gailis, krekls, kurā Velns akmeņus nesis, saplīsis, un akmeņi izbiruši Gaujā. Vēl tagad Gaujas malā pie krasta ir lieli akmeņi.” (Latvijas Folkloras krātuve 1860, 4654, Folkloras institūta IV zin. eksp., teicējs A. Irbīte, 65 g. v., 1950. g.)

Komentāri
Akmens iekļauts Pārgaujas takā, uz to dažādās vietās ir vairākas norādes un apraksti. Pie paša akmens ir informatīva plāksne. Pie akmens var nokļūt, ejot pa iezīmētu dabas taku gar Gauju vai arī noejot pa taku/celiņu no Krimuldas Jaunās kapsētas, respektīvi, no Gaujas senlejas malas. Lejpus Velna akmenim Gaujas krastā ir labiekārtota atpūtas vieta ar ugunskura vietu, koka bluķu galdiņu un soliņu. Gaujas Nacionālais parka teritorija.
www.senvietas.lv