Dižakmens Velna skroderis
Atgriezties Iegūt norādes

Dižakmens Velna skroderis

Dižakmens Velna skroderis

Velna Skroderis ir lielākais akmens Vidzemē un pēc tilpuma otrs lielākais akmens visā Latvijā. Tas atrodas Madonas novada Praulienas pagastā, Kujas upes krastā. Akmens garums ir 6,4 m, platums 6 m, augstums 4 m, apkārtmērs 20 m, tā tilpums ir aptuveni 100 m³. Akmens pilnībā tika atsegts 1982. g., veicot Kujas upes regulēšanas darbus. Uz Velna Skrodera balstīts trosu tiltiņš, kas ved pāri upei esošo māju pagalmā.
lv.wikipedia.org

 


Lielākais akmens Vidzemē, trešais lielākais Latvijas akmens (100 m3), tā apkārtmērs – 20 metri. Vēl līdz 1982. gadam nezināja, ka trešais lielākais Latvijas dižakmens slēpjas Kujas upes gultnē, uz agrākās Saikavas un Praulienas pagastu robežas. 1982. gadā Kujas upes vērienīgā meliorācija atsedza Velna Skrodera neparasti lielos izmērus.

Velna Skroderis ir neparastas formas dižakmens. Sarkanīgs, repakivi granīts, ar izteikti lieliem kristāliem. Tas nav ne šķautņains, ne arī noapaļojies elipsoīds kā daudzi citi, kas līdzīgi milzīgiem, labi uzrūgušiem maizes plāceņiem. Šis Velnakmens ir ar vertikālām malām, un tā garuma un platuma starpība ir tik maza, ka lielo granīta bluķi var uzlūkot gandrīz kā cilindru, kura apkārtmērs ir 20,2 m. Lielākais akmens augums upes pusē – 4,15, krasta pusē – 3,1 m. Akmens augša gandrīz plakana, ap 30 m2 liela. Upes gultne ir izbagarēta līdz pašai dižakmeņa apakšai tā, ka var iztaustīt Velna Skrodera apakšu. Milzenis balstās uz citu, mazāku akmeņu pakaušiem. Šis apstāklis ļauj kalkulēt pilnu akmens tilpumu, kas iznāk ap 100 kubikmetru liels. Ar to Velna Skroderis ieņem trešo vietu Latvijas dižakmeņu skaitā. Vislielākais akmens Latvijā ir Nīcgales Lielais akmens, kura tilpums ir 170 kubikmetru.

 

Piedāvājums:
Iepriekš piesakot (tel. 28322633), iespējams pasūtīt pikniku pie Velna Skrodera ar zupu, kas vārīta lielajā katlā uz ugunskura. Piedāvājums grupām no 10 personām.
www.madona.lv